Nábor nových hráčů

Školička

Chcete začít s basketbalem? Rozvíjet své pohybové schopnosti? Najít si nové kamarády?

Tak přijdťe mezi nás.

Trénink basketbalové školičky je každé úterý v 17:30 v hale Sportovního gymnázia

Krasnal Cup 2016 -  16. – 18. 9. WROCLAW

Ze špičkově obsazeného mezinárodního turnaje v polské Wroclawi se v neděli večer vrátila výprava našich šestnáctiletých kadetů s očekávanou zprávou: špička Evropy je někde jinde. Bylo to  ale zvýrazněno i nezanedbatelným faktem, že více než polovina našeho týmu je tvořena o rok mladšími hráči, protože od nepaměti tento ročník 2001 trpí v Pardubicích malou početností i kvalitou. Plně konkurenčními hráči byli na turnaji pouze Honza ČERNICKÝ, jehož výkony však bohužel s přibývající únavou šly spíše dolů, a Michal SVOJANOVSKÝ, jehož  jedině těžká rozporuplná psychika odlišuje od nejlepších borců startujících na turnaji.  Postupně šly vzhůru výkony MRÁZE i BOHÁČKA, jako obvykle dřel BÍLEK, ale šestý do party ŠKARDA pojal zájezd spíš jako výlet než možnost získat nové zkušenosti z těžkých duelů a většinou byl hlavou bůhvíkde. To je obrovská škoda limitující potenciál tohoto talentovaného hráče s velmi dobrou rukou. Nepřidá-li do hry absolutní úsilí a nezačne-li jevit touhu se každou minutou na hřišti něčemu novému přiučit,  budou minuty mu věnované na úkor ostatních hladových vlků doslova vyhozeny  vniveč. Zbytek týmu byl o rok mladší a fyzicky byl plně konkurenčním jediný – Lukáš HŘEBÍK, nejlepší hráč področníku na turnaji. Světlé momenty měli i VONDRA, JANŮ a DVOŘÁK,  naopak dost zklamal jeden z těch, kteří mají největší předpoklady – Tadeáš VLČEK. Oproti posledním jarním duelům v Pelhřimově či s Hladnovem byl téměř neviditelný a nedostával se vůbec do hry. Přitom právě od něho jsme čekali z mladíků největší přínos pro tým.

Úvodní zápas turnaje s litevským mistrem z VILNJUSU byl od začátku střetnutím litevské kočky s polochcíplou pardubickou myší a konkurenceschopným se zdál jediný pardubický hráč – Jan ČERNICKÝ.  Ostatní hráči působili hodně zbaběle, zakřiknutě, čemuž se možná nikdo nemohl divit při pohledu na výškový rozdíl obou týmů, ale neochota rozdat soupeři ránu a být připraven ji i inkasovat až příliš bila do očí.

Druhý zápas s pořádajícím týmem WKK WROCLAW, pro změnu mistrem Polska, už byl o poznání lepší, hráči si přivykli tvrdosti i rychlosti a hlavně trošku zatoužili nebýt v turnaji trapnými sparingy.  Konečný výsledek -24 bodů byl ovlivněn snahou o zapojení většiny přítomných hráčů do boje ve chvíli, kdy se začalo ukazovat, že utkání nevyhrajeme. Projev týmu už ale byl daleko lepší a bojovnější než v premiéře.

Do třetího utkání s francouzským týmem BCM GRAVELINES chlapci nastupovali s pocitem, že proti nim jde tým podobných fyzických parametrů a tím i s odhodláním ho přehrát. V úvodu utkání to bylo jaksepatří znát, brzy jsme získali náskok 15-1 a ten zhruba do konce poločasu udržovali v jakémkoli složení. Po přestávce však Francouzi hodně přidali, začali se trefovat z tříbodové hranice a náš náskok šel rychle dolů. Pár minut před koncem šli soupeř i na okamžik do jednobodového vedení, v závěru  ale naštěstí vyrobili několik ztrát a my jsme získali zpět pětibodový náskok,  jenž nám měl dát jistotu do koncovky. Žel – proti klidu byl rozehrávač BOHÁČEK, který nepochopitelně opustil svého hráče na trojkovém oblouku a při zběsilém dobíhání k němu ho navíc fauloval – trojka a šestka daly soupeři znovu šanci, naštěstí tentýž hráč se ze své chyby nepodělal a proměněním dvou trestných hodů vrátil trochu klidu do našich řad. Po neúspěšné střele soupeř navíc znovu fauloval a my jsme jednou proměněnou  šestkou dotáhli zápas do čtyřbodového vítězství.

V posledním utkání turnaje jsme cítili šanci zabojovat o třetí místo, které by bylo parádním výsledkem v tvrdé konkurenci,  zároveň jsme však chtěli dát příležitost i dalším hráčům, kteří v turnaji dostávali málo minut na hřišti. A tak jsme závěr vyrovnaného zápasu s velmi fyzicky vyspělým týmem ze ZIELONE GÓRY nezvládli a obsadili  konečné 4. místo, které nelze v této konkurenci považovat za velký neúspěch, ale ani za úspěch. Hráči prostě narazili na evropskou realitu, na soupeře, kteří jsou zvyklí hrát daleko více podobných utkání v podobném tempu a kdyby jich v průběhu sezóny odehráli víc, určitě by byli schopni se této realitě rychleji  přizpůsobit. Je to otázka volného času, finančních možností klubu, ale také množství tréninkových hodin, které sice mnozí považují za maximalistické, ale z pohledu ciziny je to minimum. Vždyť například Litevci mají každé ráno hodinový střelecký trénink před vyučováním!!!