Italský tým Basket Venafro a slovinské družstvo Športno društvo Šentvid Ljubljana, to jsou dva zahraniční subjekty, se kterými Basketbalový klub Pardubice spolupracuje na projektu Network for Basketball Clubs. První akce (další dvě budou následovat) se konala od 17. srpna do 20. srpna v hale na Dukle v Pardubicích. Na programu byly tři hlavní aktivity - basketbalový turnaj, trenérská klinika a workshop pro management.
Basketbalový turnaj
Do turnaje, který byl určen pro hráče narozené mezi lety 2000 a 2004 se zapojilo celkem pět týmů za tří měst. Domácí Beksa a slovinská Lublaň postavila do turnaje dva mančafty. "Turnajem v rámci projektu Erasmus jsme zakončili první část letní přípravy. Trošku jsme se obaváli sportovní kvality, ale odehrané zápasy byly velmi fyzické a v tempu a skvěle zapadly do plánu naší přípravy." poznamenal Pepa Příhonský, který vedl jeden z domácích týmů. Systém turnaje byl jednoduchý. Týmy odehráli dohromady 10 utkání - každý s každým. Bez ztráty kytičky prošel "základní skupinou" pouze domácí tým BK Pardubice "A". Na druhém místě skončila Beksa "B". Třetí místo pak obsadil italský tým Venafro. Poslední dvě místa připadla na slovinskou Lublaň. Záverečný den bylo naplánované finále a zápas o 3. místo. Aby mezi sebou nehráli finále dva domácí celky sehráli se zápasy o umístění ve složení BK Pardubice "B" x výběr Lublaně o třetí místo a BK Pardubice "A" x Basket Venafro o 1. místo. Především finále nabídlo pohledný a dramatický basketbal. V posledních sekundách zápasu mohl na stranu Pardubic strhnout výhru Tomáš Půlpán, ale jeho pokus se neujal a z výhry 87-86 se radoval italský celek Venafro. "Naši kluci sehráli kvalitní přípravné zápasy, do zápasů se zapojili všichni a na dalších akcích máme italům alespoň co vracet" zhodnotil závěr Dušan Bohunický.
V rámci "doprovodného" programu byly naplánovány další dvě aktivity - trenérská klinika a workshop pro management. Ten se konal v krásném prostředí parku Na Špici, kde zrovna vrcholil Sportovní park Pardubice. Mezitím co se dospělí soustředili v přednáškovém stanu, hráči měli příležitost vyzkoušet v rámci parku různé sportovní disciplíny. Workshop pro management byl rozdělen na dvě části. První přednášku na téma Sport - Life Balance si připravil Viktor Kustein, který shrnul do zajímavé prezentace nabité poznatky ze spolupráce s Beksou a skupinou Golden Talents. Následovala druhá přednáška, kterou připravil Tomáš Urban. Ten se zaměřil na fungování našeho klubu. Oba dva lektoři byli zasypáni řadou otázek, což znamenalo, že témata byla vybrána dobře. V pondělí 19. srpna pak byla naplánována trenérská klinika. Jedno téma - tři trenéři - tři různé pohledy. Nosným tématem trenérské klinika byla individuální činnost hráče ve hře 1 na 1. Hlavním lektorem byl Adam Konvalinka, kterého následně vystřídal trenér z Lublaně a z Venafra. Každý z trenérů měl k dispozici skupinu hráčú z jiného státu. Kluci tak museli poslouchat a reagovat v angličtině na cizí trenéry.
"Celkově musíme akci zhodnoti velmi pozitivně. Vše bylo připraveno perfektně. Do dalších dvou eventů budeme chtít zapracovat i trochu socializace. Vymyslíme aktivity, kdy dojde k promíchání hráčů napříč městy. Cílem projektu má být kromě sportovní a vzdělávací stránky také prohloubení vztahů napříč Evropou, navázání komunikace a třeba vytvoření přátelských vazeb, které budou fungovat i po skončení projektu", zhodnotil na závěr projektový manažer Piero Atella.
Druhá akce se koná od 3. do 6. Ledna 2020 v italském Venafru.
Závěrečnou stage pak uspořádá od 28. dubna do 1. května slovinská Lublaň.