U23 - Muži výhrou na Žižkově udrželi 1. ligu

Beksa Pardubice : BC Loko Plzeň 71:72

Tradičně v pátek od 20:00 náš tým první ligy čekal další domácí zápas. Tentokrát k nám na Duklu zavítal tým Plzně. Po rozcvičení sršela z našich hráčů energie a odhodlání. Bohužel ihned od prvních minut utkání nám pozitivní energii začal kazit soupeř svými až překvapivě jednoduše proměňovanými situacemi jeden na jednoho. Rázem se tak Plzeň ujala vedení, který si drželi až do konce prvního poločasu. Po přestávce jsme zpřesnili střelbu za 3 body a přitvrdili v obraně. Odměnou nám bylo sedmi bodové vedení, se kterým jsme vstupovali do poslední hrací části. Ve čtvrté čtvrtině jsme se však od soupeře nedokázali výrazněji odpoutat a tak zápas dospěl do vyrovnané koncovky. 1,6 vteřiny před koncem zápasu za vyrovnaného stavu na sebe vzal zodpovědnost Pepíno Potoček a proměnil střelu za dva body. Na to reagoval trenér hostí ihned oddechovým časem, díky čemuž se mohla Plzeň posunout na útočnou polovinu. Vyhodit se jim podařilo do rohu hřiště odkud těžkou střelou přes obránce dokázali se štěstím proměnit. Halou se rozlehlou ticho v podání domácích hráčů i fanoušků, jež bylo rázem přerušenou velkou radostí hostí. Zápas jsme tedy smolně prohráli 71:72.

Sokol Žižkov : Beksa Pardubice 79:82

V neděli náš tým čekalo utkání v Praze proti Sokolu Žižkov. Jelikož je domácí hala Žižkova neodpovídající, zápas se odehrál v hale Folimanka, domácím stánku USK Praha. Po smolně prohraném pátečním zápase jsme si chtěli spravit chuť a s aktuálně posledním týmem soutěže zvítězit. Úvodní minuty zápasu však naznačovaly přesný opak. Soupeř se stáhl do neprostupné zóny a nám nezbývalo než se spoléhat na střelbu z poza trojkového oblouku. Hra se postupně vyrovnala a ještě do konce prvního poločasu jsme se dostali do vedení. Ačkoli jsme si stále udržovali mírné vedení, tak výrazněji soupeři odskočit se nám nepodařilo. Z předchozího zápasu jsme si byli vědomi, jak ošemetné mohou být vyrovnané koncovky zápasů, proto jsme větší drama připustit nechtěli. Bohužel našimi hloupými ztrátami v samém závěru utkání dokázal soupeř ještě kosmeticky upravit výsledné skóre, avšak naší výhru už příliš neohrozil. Toto utkání jsme tak vyhráli v poměru 82:79.

U17 - Absolutní demolice zdravotně zdecimovaných kadetů

Sokol Sršni Písek : Beksa Pardubice 128:47
BODY: Eisenvort 12 (10 doskoků, 6 získaných faulů), Provazník 12 (5 doskoků, 6 ztrát), Janů 6 (9 ztrátIII, 5 doskoků, 5 získaných faulů), Dvořák 4, Kret 4, Rolenc 4 (4 doskoky), Kalný 2 (4 doskoky).

Ke dlouhodobě zraněným BÍLKOVI, VLČKOVI a SVOJANOVSKÉMU přibyl v nemocnici hospitalizovaný ŠRÁMEK,  zlatým stafylokokem napadený BOHÁČEK a v sobotu ráno do postele ulehnuvší  Lubomír DAVID, na exotickou dovolenou do Indického oceánu se navíc v plné sezóně vydal Lukáš HŘEBÍK. Po více než dvouměsíční pauze se naopak do týmu vrátil uzdravený Vojta KALNÝ, s čerstvě zlomeným nosem ze čtvrtečního tréninku musel hrát ČERNIICKÝ a tak svoji první výraznější příležitost dostal i jeho „kat“ z tréninku Jan ROLENC a nutno říci, že jako jeden z nemnoha vůbec  nezklamal! Přesto byl zápas v sršním hnízdě s vedoucím týmem tabulky neuvěřitelně jednoznačnou záležitostí  skvěle vyladěného domácího ptačího orchestru, který se po dlouhé zimě rozezpíval na plné grády. Trio PTÁK – HOUSER – SÝKORA  lítalo po hřišti jako po českých lukách,  lesích, polích či zahradách a hosté proti němu nenacházeli jakoukoli protizbraň. A když i všichni ostatní sršni zasazovali nemilosrdně pardubickému torzu jedno žihadlo za druhým, zrodil se možná rekordní výsledek první půle pro oba týmy v kladném či záporném smyslu.  Když navíc Jura KRET brzy začal pajdat s podebraným prstem na noze, ČERNICKÝ dostal tvrdý direkt pod klíční kost a DVOŘÁK  po střele dopadl  soupeři na nohu, protrápila se druhým poločasem poslední pětka statečných pardubických koňů a spolu s trenéry se už jenom modlila, ať už to vraždění  neviňátek skončí. Byl to až komický pohled na pardubickou lavičku, kde vedoucí týmu vyplýtval plnou lahev kelenu při tišení bolestí hráčů na lavičce. Alespoň nějakou škodu jsme tak domácím udělali…   Pro trenéry by však musel jít pro psychickou vzpruhu do místní občerstvovny. Ti už jenom přemýšleli, jak  v tomto stavu zvládnout alespoň nedělní duel s poslední Plzní a uchovat si naději na 6. místo v konečné tabulce extraligy.

Zázračné zmrtvýchvstání zraněných zachránilo body z Plzně, „nepřežil“ pro změnu JANŮ
BC Lokomotiva Plzeň : Beksa Pardubice 66:89

BODY: Dvořák 27 (4 doskoky), Černický 18 (7 doskoků, 5 získaných faulů), Kalný 15 (9 doskoků), Provazník 12 (5 doskoků), Eisenvort 9 (9 doskoků), Janů 6 (4 doskoky), Rolenc 2, Kret 0.

Celou noc jsme se modlili nad zdravotním stavem tria zraněných a i největší ateista na světě trenér PROCHÁZKA teď už snad začne věřit v zázraky. Všichni tři hráči ráno nahlásili ochotu jít do boje, což byla hodně pozitivní zpráva. Plzeň naštěstí potvrdila, proč sídlí přesně na opačném pólu tabulky než Písek a přes veškerou snahu na naše hráče nestačila. Náš tým táhnul zejména výborný DVOŘÁK, na němž  záhadně nebyly znát žádné stopy po sobotním zranění. I ČERNICKÉMU jako by obličejová maska působila jako mířidla a zahrál určitě svůj nejlepší zápas v sezóně.  A tak z tria zraněných vypadal nejpostiženěji Jura KRET, přestože i on statečně bojoval se soupeřem pod oběma koši, žel pochopitelně bez obvyklé dynamiky. Přesto nám zdánlivě pohodový duel přinesl i další chmury. S vykloubenou čéškou ho nedohrál  JANŮ a i on se přiřadí k dlouhodobým marodům. Je  téměř neuvěřitelné, čím si tento tým musel v letošní smůlovaté sezóně projít a z tohoto pohledu je jeho umístění ještě malým zázrakem.  Nezbývá než věřit, že v rámci hesla „co člověka nezabije, to ho posílí“, bude tento tým na příští sezónu opravdu zocelen a začne znovu rozdávat basketbalovou radost z dob nedávno minulých.

U15 - Patnáctiletí žáci se stále potýkají s nepochopitelnými výkyvy

Beksa Pardubice : BA Sparta Praha 84:56
Body:  Provazník 16 (5 doskoků), O. Husták 12 (7 doskoků), Kouba 10 (10 doskoků, 4 zisky, 5 ztrát), Šindelář 10 (6 doskoků, 4 asistence), Kret 9 (5 doskoků), Horký 7 (6 zisků, 4 asistence), Plaček 7,  Chmelík 6, Hejzlar 4 (6 zisků), Fidler 2 (5 zisků, 5 ztrát), T. Půlpán 1 (4 zisky).

Dohrávka se Spartou proběhla v již obvyklém duchu  zápasů tohoto našeho týmu, v nichž se permanentně střídají  úseky  dívatelné a basketbalově hodnotné s úseky nedívatelnými  provázenými naivními chybami v útoku i v obraně. Čísla ostatně hovoří za vše: 5. minuta 12-10,  9. minuta  12-19, 18. minuta 43-21, 24. minuta 47-36. 30. minuta 66-42,… Přitom vůbec nezáleží na tom, kdo právě je na hřišti a kdo na lavičce. Je to výkonnostní houpačka všech hráčů a stabilní výkony lze hledat na prstech jedné ruky s uříznutým palcem. Je to záhada pro všechny – od trenéra po diváky. Všichni si marně lámou hlavu, proč FIDLER zahájí utkání bez mozku, aby ho nakonec našel, proč HORKÝ nejdříve skvěle otočí vývoj zápasu a pak se ze hřiště vypaří, proč do utkání velmi aktivně vstoupí ŠINDELÁŘ a pak je na vyhození a tak bychom mohli pokračovat od jednoho hráče k druhému. Až  hráči budou schopni hrát od první do poslední minuty s maximálním nasazením, budeme mít vyhráno, dokud ale nepochopí, že na půl plynu  bez stoprocentní koncentrace na hru  rozhodně po hřišti běhat nemohou, těžké zápasy zvládat nemohou. A odstranění tohoto faktoru je nyní zásadním  úkolem trenérů i hráčů, pokud chtějí v závěru sezóny být maximálně úspěšní.

Již na konci jarních prázdnin nás čekají další těžké boje – v sobotu 17.3. přiletí do Pardubic nebezpeční a nevyzpytatelní jižní supi z Prahy a o den později sehraná letka sojek z Pelhřimova, dosavadní jasný lídr soutěže.

U14 - Překvapení se nekonalo

BK Příbor : Beksa Pardubice 67:60
Body: Půlpán 16 (7 doskoků, 6 asistencí a 6 ztrát), Vlček 15 (5 doskoků), Suchomel 10 (11 doskoků, 5 bloků a 5 ztrát), Bílek 8, Votke 4, Ulrych 3, Kakrda 2 a Votava 2 (8 doskoků).

Snakes Ostrava : BK Synthesia Pardubice 52:121
Body: Půlpán 13, Vlček 13, Suchomel 12 (11 doskoků), Ulrych 6, Votke 4 (7 ztrát), Kakrda 2, Votava 2 (9 doskoků).

V uplynulém víkendu jsme absolvovali spací víkend v Příboru a druhý den v Ostravě. Odjeli jsme ve velmi okleštěné sestavě díky velké marodce a navíc i jarních prázdnin. Někteří  hráči tak odcestovali na dovolenou. Důležitý sobotní zápas se sousedem v tabulce skončil bohužel prohrou. Na vině byla hlavně 1. Čtvrtina (20:4!!!), díky které jsme po zbytek zápasu jen dotahovali. Ve 3. a 4. čtvrtině jsme se dostali už na rozdíl pouhých dvou bodů. Hned v zápětí jsme ale soupeři během dvou minut bez odporu vrátili deseti bodový náskok a po pár zbytečných chybách v závěru jsme dobře hrající Příbor neudolali.

Nedělní zápas s Ostravou pro nás byl spíše jen skvělá průprava v sezoně. Družstvo, které je v soutěži bez jediné prohry a suverénně vede celou soutěž se o výhře ještě v takové sestavě nedalo ani uvažovat. Přesto naši kluci hráli velmi solidní basketbal a soupeře se drželi. Poločas jsme uhráli skvěle, pak našim borcům ale došli síly, jelikož jsme neměli ani nikoho na vystřídání. 3. čtvrtina byla z naši strany hrozná  v poměru 42:6 pro hostující tým a udělala ze zápasu vraždění neviňátek. Na výsledku tak není vidět snaha a bojovnost, se kterou to naši kluci odehráli a za oba zápasy je nemohu nepochválit.