Starší žáci si na tři dny odskočili od vánočního hodování  do Plzně za účelem mírného odtučnění a uchování odpovídající hmotnosti před zahájením extraligy, do níž vstoupí po Novém roce bez jediné porážky. V 6 utkáních turnaje 4x dokázali zvítězit a dvakrát prohrát, a to vždy se stejným soupeřem – vítězem turnaje týmem Amicale Steesel Luxemburg z hlavního města Lucemburska. Přestože bylo v silách týmu tenhle celek při dobrém výkonu i bez několika klíčových pilířů (PROVAZNÍK, KRET, FIDLER, HORKÝ) porazit, bylo až příliš znát, že hráči měli určitou pauzu v přípravě a svoje maximum na turnaji předvést nedokázali.

Beksa Pardubice – Amicale Steesel 50:58
Body: Šindelář 11, A. Husták 9, Chmelík 7, Kouba 6, O. Husták 4, Šidlichovský 4, Škoda 4, Mrázek 3, Hejzlar 2.

Hned na úvod turnaje jsme narazili na velice kompaktní, fyzicky hodně disponovaný a takticky vyzrálý lucemburský tým. Celý zápas přinesl velmi vyrovnaný duel, v němž náš tým nezvládnul poslední dvě minuty (0-7), což nás postavilo do těžké situace před dalšími boji ve skupině: buď všechna zbývající utkání vyhrát, nebo se spokojit s umístěním kolem 5. místa, což jsme rozhodně nechtěli.

Beksa Pardubice – BK Loko Plzeň 61:45
Body: Kouba 19, Chmelík 12, Šidlichovský 9, Šindelář 6, Hejzlar 4, O. Husták 4, M. Půlpán 3, Mrázek 2, Škoda 2.

Druhý zápas turnaje měl zajímavou předehru. Každý ze soupeřů se rozcvičoval o půl páté bez přítomnosti  druhého v jiné hale… Jenom k nám se totiž nedostala zpráva o přeložení utkání do jiné haly. Nakonec se vše vyřešilo domluvou a začalo se hrát o dvě a půl hodiny později až na závěr celodenního programu. Domácí posílení o několik klatovských bojovníků sehráli výborný první poločas a nám se podařilo odskočit až ve druhém poločase, kdy jsme zlepšili součinnost v obraně a přechod do útoku. Tak jsme nakonec poměrně v pohodě dokráčeli  k první výhře v turnaji, a to zejména zásluhou výborně hrajícího tandemu KOUBA – CHMELÍK.

Beksa Pardubice – Baskets Wilsbiburg 75:18
Body: T. Půlpán 18, A. Husták 16, Šindelář 13, Mrázek 8, Hejzlar 6, Kvapil 6, Chmelík 4, Kouba 2, Šidlichovský 2.

Zápasy od osmé hodiny ranní bývají mentálně náročné, naštěstí nás potkal ten s nejslabším účastníkem turnaje a tak jsme nemuseli vyvíjet extrémní úsilí na jeho pokoření. S chutí si zahráli především ti, kdož se ve vyrovnaných duelech tolik na hřiště nepodívají a zejména Tomáš PŮLPÁN s A. HUSTÁKEM dokázali, že s nimi musíme počítat. Soupeř ale dosahoval asi úrovně našich nadregionálních soutěží…

Beksa Pardubice – BK Kondoři Liberec 76:42
Body: O. Husták 18, Šidlichovský 16, Škoda 9, Chmelík 8, Hejzlar 6, T. Půlpán 5, M. Půlpán 4.Kouba 4, A. Husták 2, Kvapil 2, Mrázek 2.

Úvod zápasu jsme prospali a ve 14. minutě prohrávali 17 – 25. Vzpurným kondorům jsme však již před půlí dokázali přistřihnout křídla a po přestávce je rozlétnout  již nenechali. Psychika týmu je asi naším největším problémem, pokud vede, jsou hráči v pohodě a ukazují, že z basketu umějí hodně, pokud prohrávají, řeší situace bezhlavě a často hlavně alibisticky a zbaběle. To ovšem jsou atributy, které naznačují, kdo z hráčů má šanci se prosadit a kdo dříve či později skončí v propadlišti basketbalových dějin. Do světa velkého sportu mohou vstoupit pouze ti, kdož se vyžívají ve vyrovnaných duelech a koncovkách zápasů.

SEMIFINÁLE: Beksa Pardubice – Tornados Franken 58:52
Body: Kouba 16, A. Husták 10, Škoda 8, M. Půlpán 8, O. Husták 6, Šidlichovský 4, |Hejzlar 2, Chmelík 2, T. Půlpán 2.

Poněkud streetbalovým dojmem působící vítěz druhé skupiny nás v semifinále potrápil více, než jest zdrávo, a to i přesto, že jsme do utkání vstoupili poprvé na turnaji skvěle a brzy vedli 22-6! Těžko říct, co se přihodilo v hlavách hráčů za tohoto stavu, neboť dalších 22 minut jako by si hráči vyměnili dresy a po našem vskutku trapném výkonu jsme je prohráli 10 – 31. V poslední části hry umírající tým naštěstí probudil Marek PŮLPÁN, který zejména s pomocí  bojovně naladěných bratří HUSTÁKŮ dovedl tým do pátečního finále.

FINÁLE: Beksa Pardubice – Amicale Steesel 31:42
Body: Šindelář 12, Škoda 8, Chmelík 4, O. Husták 3, A. Husták 2, Mrázek 2.

Jsou zápasy, kdy se nedaří a zápasy, kdy se nedaří vůbec. Už jenom pohled na střeleckou tabulku našeho týmu lze doprovodit minutou ticha.  Vhodit míč do koše  byl pro hráče neřešitelný problém a i jinak jsme hráli útočně hodně neurovnaně, kostrbatě se sériemi nepřesných zakončení a hodně čitelných signalizovaných a tečovaných přihrávek. Prostě zase to samé – když to nejde, rozklepeme se a porážíme se sami. Přesto to ještě 4 minuty před koncem vypadalo poměrně nadějně, ale za stavu 27 – 32 obdržel trenér PROCHÁZKA za oprávněný protest technickou chybu trestanou ve specifických pravidlech turnaje třemi body na konto soupeře a jeho vhazováním z autu. Přitom nebýt chyby sudího JOKLA došlo by k porušení pravidla 8 vteřin a míč bychom získali my… Ať tak, či onak, vyhrát jsme si tentokráte nezasloužili, protože jsme nehráli vůbec dobře, a to je mrzutější než celá finálová prohra…

Turnaj ale splnil účel, ověřili jsme si, s kým lze počítat pro nadcházející extraligové boje a kdo bude muset hodně přidat.  Dva vynikající zápasy odehrál KOUBA, výborné momenty měli i bratři HUSTÁKOVI, CHMELÍK do turnaje skvěle vstoupil, ale postupně začal vypadat spíše jako nachmelený, stabilní, ne úplně skvělé, ale solidní výkony odváděl ŠKODA a až na zbytečné komentáře k sudím i ŠINDELÁŘ, zklidnit se musí velmi talentovaný ŠIDLICHOVSKÝ s výbornými i nepříliš šťastnými okamžiky při hře. Ondra HUSTÁK byl dokonce zařazen do All stars turnaje. Ostatní nezářili a předváděli hodně kolísavé výkony, takže si svoje pozice v týmu příliš upevnit nedokázali.

Vzhledem k účasti několika borců na mezinárodním turnaji ve Wroclawi jsme byli nuceni přeložit úvodní dvojkolo extraligy: soupeři z Brna nám velmi ochotně vyšli vstříc a tak je přivítáme v úterý 16.1. (Tygři s Bolkem Polívkou juniorem v hlavní roli) a ve středu 17.1. (SAM BŠM) vždy od 18.15 hodin v naší hale na Dukle. Dají se očekávat souboje na ostří nože, a proto nezaváhejte!!!