U17 Pražský dvojboj Bekse nevyšel

USK Praha - Beksa Pardubice 71:50
Body: Hřebík 19, Provazník 11, Vlček 9, Horký 7, Rolenc 4.

V sobotu jsme odcestovali na náš první venkovní zápas v této sezóně. Zavítali jsme na palubovku USK Praha. Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, což se brzy projevilo i na výsledkové tabuli. Od prvních minut utkání jsme si začali budovat náskok. Bohužel ve větším rozletu nás zastavilo naše nezodpovědné nakládání s fauly. V již dosti zúžené sestavě, jež byla ovlivněna zraněním některých našich hráčů, jsme tak museli přistoupit k ještě užší rotaci. Z toho nejspíše vyplynulo i snížení naší koncentrace, čehož soupeř ihned využil. Zvýšenou aktivitou především na útočném doskoku se na nás USK dotáhl. Zejména pak domácí hráč Kocáb si dělal s naší obranou co chtěl. A nutno podotknout, že bez většího odporu. Na hřišti to vypadalo, jakoby naši hráči v tomto zápase slyšeli slovní spojení „odstavení hráče po střele“ poprvé v životě. Naše neschopnost odstavit domácího Kocába na útočném doskoku se naplno projevila ve třetí čtvrtině, kdy si soupeř vybudoval rozhodující náskok přibližně dvaceti bodů. Na toto manko jsme již nedokázali zareagovat a soupeř si tak došel pro zasloužené a pohodlné vítězství. Nejvíce mě na tomto zápase mrzí naše neschopnost zareagovat na nepříznivý vývoj utkání, kdy jsme nebyli schopni dostat naší bojovnost na konkurenceschopnou úroveň.

Sokol Pražský - Beksa Pardubice 77:70
Body: Hřebík 17, Provazník 16, Janů 10, Kalný 9, Kret 8, Vlček 6, Hejzlar a Rolenc po 2

V neděli nás čekal další pražský soupeř, tentokrát Sokol Pražský. V tomto utkání jsme se chtěli ponaučit z vlastních chyb a nedovolit tak soupeři, aby nás přehrál svojí bojovností. Zápas se od prvních minut vyvíjel velmi vyrovnaně. Nicméně ke konci prvního poločasu se soupeři podařilo vybudovat menší náskok, jež bylo stále v našich silách v druhém poločase dotáhnout. Bohužel vstup do druhého poločasu patřil soupeři, kterému se podařilo navýšit svůj náskok až na 20 bodů. Zbraně jsme ale nesložili a mohutným náporem jsme dotáhli zápas až do dramatického závěru, ve kterém nakonec výhru slavil opět soupeř. Oproti předchozímu zápasu na půdě USK bych chtěl ocenit, že se nám ještě podařilo vrátit zpět do utkání, kdy v úvodu čtvrté čtvrtiny jsme si dokázali, že potenciál našeho družstva je o mnoho výše, než se nám zatím daří předvádět v zápasech. Na druhou stranu je však smutné, že se k takovému nasazení nedokážeme přinutit ihned od prvních minut zápasu a vydržet v něm když ne celé utkání, tak alespoň po většinu herního času. Doufám tedy, že si hráči z těchto zápasů odnesou ponaučení a motivaci nejen do dalších zápasů, ale především také do tréninkového procesu. Je totiž velmi skličující vědět, že hranice výkonu našich hráčů jsou nyní stanoveny především jejich pohodlností a nekoncentrovaností a nikoli jejich skutečným potenciálem.

U14 Povinná výhra nad Vyšehradem splněna

BK Synthesia Pardubice – Sokol Vyšehrad 58:23
Body: Vitvar 15, Vondráček a Barcal po 8, Fecko 7, Fiedler 6, Chimiak a Novák po 4, Kment, Šulák a Klimeš po 2.

V sobotu k nám zavítal Sokol Vyšehrad, poslední tým tabulky. Prostor na hřišti tedy dostali převážně kluci, kteří se ve vyrovnaných zápasech na palubovku moc nepodívají. I přesto, že jsem hráčům kladl na srdce, ať hlavně tým z Prahy nepodcení a od začátku dají do zápasu vše, tak mě neuposlechli. Než, abychom proti slabšímu soupeři převzali iniciativu a udávali tempo utkání, tak jsme se přizpůsobili té jejich. Utkání bylo bez jakéhokoli řádu a hrál se spíše hurá basketbal. I tak jsme ale roli favorita potvrdili a soupeři postupně odskakovali až do vítězného konce.

Beksa Pardubice – Jižní Supi 39:67
Body: Hřebík a Krejčík po 8, Fecko 5, Pluhař 4, Vitvar 3, Barcal, Klimeš, Chimiak, Fiedler a Šulák po2 a Vondráček 1

V neděli nás naopak čekal soupeř z vrchních pater tabulky a karta se tedy obrátila. Bohužel zápas rozhodla už první čtvrtina. Naši chlapci se zpočátku zalekli a utvořili mnoho zbytečných ztrát, které Supi neváhali potrestat a jednoduchými protiútoky se dostali do 15-ti bodového vedení. V dalším průběhu už jsme protihráčům byli rovnocenným týmem a hrál se na obou stranách jednoduchý a pohledný basketbal. Bohužel přiblížit bodově se nám již nepodařilo a o vítězi bylo rozhodnuto. I přes výsledek jsem byl spokojený se zápasem v neděli, který jsme prohráli. Velmi dobrou práci zde odvedli i méně zkušení hráči z lavičky. Jen škoda začátku zápasu…

U12 Skalp loňského vítěze východočeského přeboru

Sokol Hradec Králové - Beksa Pardubice 38:56
Body: Kolík M. 15, Zdobinský a Bílek po 10, Lejsek 6, Provazník 5, Kalhous a Knol po 4, Fecko 2.

Sokol Hradec Králové - Beksa Pardubice 38:53
Body: Lejsek 10, Bílek 8, Knol a Kolík M. po 7, Fecko 5, Provazník, Zakopal a Zdobinský po 4, Novák a Kalhous po 2.

V sobotu 20. 10. jsme hráli první venkovní utkání sezóny 2018/19. Navštívili jsme vítěze východočeského přeboru z minulého roku Hradecké lvice. Sokol Hradec Králové x Bk Synthesia Pardubice 38:56 Začátek prvního zápasu byl z obou stran velmi opatrný. Místy to vypadalo, že někteří hráči ještě spí, i když utkání začínalo ve 14 hodin. Nikdo nechtěl dělat zbytečné chyby a v poločase svítilo na tabuli skóre 21:27 z pohledu domácích. Třetí čtvrtina připomínala první poločas. Hráči nebyli aktivní, nikomu se nechtělo běhat, a tak o výsledku musela rozhodnout poslední čtvrtka. Závěrečnou osmiminutovku naši kluci předvedli co v nich je. Zlepšená obrana a rychlá hra dopředu nám pomohla ovládnout závěr 15:4 a o vítězi bylo rozhodnuto. Sokol Hradec Králové x Bk Synthesia Pardubice 38:53 Do druhého zápasu jsme vstupovali s tím, že všechno půjde samo. Hradecké lvice využili naši nekoncentrovanosti a lehce si udržovali vedení celý první poločas. Naše chyby při výhozu trestali jedním košem za druhým. Poločasové skóre nasvědčovalo tomu, že si z Hradce odvezeme jenom jednu výhru (24:20). Do druhého poločasu jsme vstoupili více koncentrovaní, ale sami jsme se sráželi zahazováním trestných hodů (v zápase 24/8). O vítězi opět rozhodla poslední čtvrtina, která skončila 22:4. Kluci si musí zvyknout hrát celých 32 minut a nenechávat všechno nakonec.