U23 - Slavnostní otevření haly v České Třebové pro Beksu

Beksa Pardubice : Snakes Ostrava 80:66

Ve čtvrtek proběhlo znovu otevření nové sportovní haly v České Třebové našim utkáním I.LM proti Snakes Ostrava. Úvodní minuty byli trochu vlažnější, ale po cca 3-4 minutách jsme se dostali do tempa a hráli velmi rychle jak v přechodové fázi tak i v postupném útoku, kdy jsme rychle posouvali míč a hráli velmi dobře bez míče a tím získali i bodový náskok. Kaňkou v této části utkání bylo mnoho útočných doskoku ostravského týmu.  Vstup do třetí čtvrtiny nám vůbec nevyšel , hráli jsme bez pohybu a dopouštěli se jednoduchých chyb. Po návratu Viktora Půlpána (double double-24 bodů 10 doskoků, validita 41)  na palubovku jsme opět získali utkání pod kontrolu a dovedli k vítězství.  Nyní nás čekají tři utkání na venkovních palubovkách a základní část uzavřeme doma 2.2. proti Prostějovu.

U17 - Sobotní propagace antibasketbalu a nedělní zlepšení

BA Nymburk : Beksa Pardubice 73:61
Body: Svojanovský 25 (10 doskoků, 5 získaných faulů), Eisenvort 9 (12 doskoků, 4 získané fauly), Boháček 6, Dvořák 5 (5 doskoků), Hřebík 5 (4 získané fauly), Vlček 4 (4 doskoky, 4 zisky), Bílek 3, Kret 2 (4 získané fauly), Šrámek 2, Janů 0 (5 doskoků, 5 ztrát), Provazník 0

Důležitost utkání byla od začátku cítit na nervózním projevu obou týmů, domácí se  brzy dostali do mírného vedení, které udržovali až do 14. minuty (28-24), pak přišly jediné lepší chvilky našeho týmu a po nájezdu VLČKA a trojkách SVOJANOVSKÉHO s BÍLKEM vedení 28-32. V tu chvíli vymyslel v dalším protiútoku DVOŘÁK zakončení  koncovky situace 2-1 nesmyslnou trojkou a polomrtví domácí znovu ožili. Přesto náš tým i přes nadále velmi nepovedený projev  zejména na obranné polovině šel do šatny s jednobodovým náskokem, ale i přesvědčením, že o moc  hůř se snad už hrát ani nedá.  Ale všechno jde! Po slibném nástupu do druhého poločasu přišel nepochopitelný kolaps celého týmu v rozmezí  mezi 22. a 27. minutou hry. Tento úsek naši borci prohráli ostudně 18 – 2 a když domácí v závěru čtvrtiny přidali dvě trojky našimi bývalými hráči MRÁZEM a RYLICHEM, bylo dílo zkázy dokonáno. Naši hráči už zvednout hlavy nedokázali a zápas dohrávali v hlubokém útlumu mysli, což je pro tento tým dost typické: když se daří, předvádí dívatelný basket, pokud ne, propadá depresi  a pocitu zmaru. Ten ale měli po utkání v hlavách všichni zainteresovaní včetně rozmrzelých fanoušků.
     Výsledek a předvedená hra mrzí  tím více, že ani Nymburští nebyli evidentně ve své kůži a do poločasu mohli prohrávat mnohem větším rozdílem. Po přestávce šel jejich výkon vzhůru a když naši hráči nic nového nepředváděli,   domácím cestu za důležitou výhrou  doslova vydláždili. Jediným hráčem, jehož výkon snesl přísnější měřítko, byl tentokráte příkladně bojující Michal SVOJANOVSKÝ, sám však na všechno stačit nemohl.

Beksa Pardubice : BA Nymburk 68:60
Body: Hřebík 15 (4 získané fauly), Janů 12 (8 doskoků, 6 ztrát), Vlček 12 (5 doskoků, 4 ztráty), Kret 11 (6 doskoků),  Svojanovský 9 (16 doskoků,  6 asistencí, 4 zisky, 6 ztrát), Bílek 4, Boháček 2, Provazník 2, Eisenvort 1 (13 doskoků, 5 získaných faulů).

V nepříliš dobrém psychickém rozpoložení, ale s jasným cílem napravit, co spáchali, vstupovali naši kadeti do  nedělní odvety. Přestože na hře byla opět až příliš cítit nervozita, dobrý pocit jsme měli z nasazení a bojovnosti hráčů, což byly základní prvky, které týmu chyběly v sobotu. Asi svůj nejlepší poločas v Pardubicích odehrál Víťa EISENVORT, který jako by chtěl konečně dokázat, že týmu má co dát a neuvěřitelnou bojovností strhnul  spoluhráče k maximální obětavosti. V bojovném a poctivém výkonu pokračoval i se sebezapřením a bolestivě zraněným prstem na střelecké ruce i SVOJANOVSKÝ a všichni doufáme, že mu tahle jeho lepší basketbalová tvář vydrží natrvalo. Konečně se choval jako lídr týmu, který chce ostatní  podržet v kritických chvílích, a to nás opravdu hodně potěšilo a překvapilo! Po tvrdé a oprávněné kritice svých sobotních výkonů šly  vzhůru i výkony rozehrávače JANŮ, VLČKA i HŘEBÍKA a svůj vůbec nejlepší výkon v barvách našeho týmu předvedl Jura KRET. S prvními 25 minutami hry tak i přes četné chyby panovala všeobecná spokojenost. Křehká psychika týmu se ale opět ukázala v posledních 15 minutách. Ke klidu mu totiž nestačí ani zdánlivě pohodové vedení o 23 bodů (52-29). Zase přišel nepovedený úsek hry mezi 25. a 29. minutou hry (0-11) a jasný zápas dostal zápletku. Naši hráči tak museli znovu křečovitě bojovat o výhru, soupeř  výrazně zjednodušil hru. začal  hodně riskovat, střílet ze všech pozic a naši hráči zase už jenom vzhlíželi k časomíře a doslova vzývali konec utkání. Jak po utkání trefně poznamenal hostující trenér Ladislav SOKOLOVSKÝ – o co lépe hrály oba týmy, o to horší byli rozhodčí. A uhodil hřebíček na hlavičku!

V obou zápasech citelně chyběl  nemocný reprezentační pivotman Vojta KALNÝ, který sehrál před týdnem ve Wroclawi svá dosud nejvydařenější vystoupení v našem dresu. V té formě by určitě byl rozdílovým hráčem, který mohl výrazně ovlivnit konečné výsledky. Jeho  absence však rozhodně nemůže být omluvou za sobotní propadák.

U14 - Těžký soupeř na začátek extraligy

Beksa Pardubice : Snakes Ostrava 57:120
Body: Votke 12, Suchomel, Vlček a Půlpán po 10, Kakrda 5, Žváček a Ulrych po 4, Procházka a Tesař po 1.

Beksa Pardubice : BK Příbor 54:49
Body: Suchomel, Ulrych a Procházka po 13, Votke 6, Vlček 5, Bílek a Tesař po 2.

Na úvod nadstavbové části kategorie U14 nás v prvním extraligovém utkání čekal nejtěžší možný soupeř a to Snakes Ostrava. Několikanásobný mistr republiky v tomto ročníku a dosud neporažený tým. Kluci na předzápasové poradě dostali jediný povel od trenéru. A to, aby se hlavně soupeře nebáli, že nemáme co ztratit, ať na hřišti nezmatkují a nechají tam vše. A bojovat, bojovat, bojovat!!! Jediný, kdo se však s těmito pokyny ztotožnil byl prakticky náš nejmenší hráč na hřišti Ondřej Votke. Jediný se soupeře nezalekl, nebál se hrát na koš a na hřišti odevzdal své maxim a to v obou dnech. Ostatní hráli bohužel s přílišným respektem k soupeři a o výsledku bylo rozhodnuto od začátku. Start utkání 0:15 a druhá čtvrtka, která skončila 36:2 nás dostala na úplné dno. V druhém poločase už se kluci vzchopili a nedopustili alespoň velkou ostudu. Druhá část hry byla z naší strany o sto procent lepší a celkem jsme po zbytek utkání drželi se soupeřem krok.

V neděli nás čekal už hratelný soupeř z Příboru, kde jsme jako domácí chtěli uspět a nakonec se nám to po velmi dramatické koncovce i povedlo. Velký problém jsme měli na pivotu, kde měli příborští skoro dvoumetrového a 95 kilo těžkého, ač velmi šikovného borce. Hlavně na naší útočné polovině nám tento pořízek dělal opravdu velké problémy a kluci se přes něj jen velmi obtížně prosazovali. Na obranné polovině se našim hráčům Štěpánu Vlčkovi a Filipu Suchomelovi celkem slušně dařilo ho držet od balonu a to i na doskoku. Čtyři minuty před koncem to už vypadalo, že nás soupeř dostal na lopatky, když se dostal do deseti bodového vedení. Tým bych chtěl moc pochválit, že v danou chvíli nesložil zbraně a nevzdal se!! A po 2 trojkách Procházky a jedné Ulrycha jsme byli zpátky ve hře. Protivník už nedokázal zareagovat a to i díky celoplošné agresivní obraně, kterou jsme drželi po celý zápas a soupeře jen těžko pouštěli do zakončení. Šňůrou 15:2 v posledních čtyřech minutách jsme si došli pro cenné dva body do tabulky.

Jednu věc však našim hráčům musím vyčíst a to naprostý nedůraz a laxnost při přebírání balonu jak na doskoku, tak po přihrávce. Zde jsme natropili spousty zbytečných chyb, ze kterých jsme hráčům z Příboru dávali další možnosti k zakončení. Jinak klobouk dolů a velká pochvala za předvedený bojovný výkon.

Královští Sokoli HK : Beksa Pardubice 35:124

Beksa Pardubice : Sokol Hradec Králové 69:37 a 72:41

V sobotu naši mladší minižáci nastoupili k druhému kvalifikačnímu utkání proti Hradci Králové. Zápas začal z naší strany trošku nervózně. Po třech minutách jsme se  uklidnili a začali jsme celoplošnou obranou získávat vedení. Ve druhé čtvrtce se náš tlak stupňoval a v poločase bylo prakticky rozhodnuto. Když pak ještě Péťa Fiedler okořenil zápas zasmečováním do koše  tak i rodiče mohli být spokojeni. Za toto utkání musíme kluky pochválit za bojovnost v obraně i za hezké akce na útočné polovině.

V neděli jsme nastoupili proti Hradeckým holkám a zápasy to byly mnohem těžší. První utkání jsme výborně začali a po první čtvrtině  jsme vedli 23:5 i když skóre bylo jednoznačné na hřišti to byl boj o každý míč. My jsme opět těžili z vytažené obrany kde jsme získali spoustu balónů.Zahráli jsme několik velice pohledných akcí. Kdy si to kluci velmi dobře " půjčili" a zakončovali prakticky osamoceni pod košem. Do druhého utkání jsme  vstoupili jako mistři světa a podle toho to vypadalo. Až po timeoutu kde létaly hromy a blesky se kluci probudili a začali mírně získávat navrch.O poločase jsme vedli o 30 bodů a tak jsme mohli více zapojit lavičku. Za obě utkání bych kluky pochválil i když pár drobností by se určitě našlo.Hlavně v obranné fázi. Aspoň víme , že nemůžem usnout na vavřínech, ale musíme  na sobě nadále pracovat.