Po prvních dvou přípravných turnajích v kategorii U17 čekal náš tým první soutěžní turnaj. Jednalo se o turnaj EYBL U16 (ročníky 2007 a mladší) v maďarském Debrecenu. Z důvodů zranění z přípravných zápasů (Bílek, Votava) byl tým doplněn hráči z ročníku 2008 (Míča, Libánský, Sádovský).

Po čtvrtečním dlouhém přesunu (11 hodin) do místa konání nás čekalo pouze ubytování, večeře a obhlédnutí haly, kde se turnaj odehrával. V pátek jsme měli na programu jedno utkání a to proti Admirals Kišiněv. Náš soupeř již měl v nohách ranní zápas, ve kterém prohrál drtivým rozdílem 60 bodů.

BK VIVIDBOOKS Pardubice - Admirals Kišiněv 79:59
Body: Bryška 17, Lejsek 12, Kněžour 10, Kolík 8, Adamec, Sádovský 7, Míča 5, Horváth, Libánský 4, Provazník, Kalhous 2, Janoušek 1 Týmové TH 4/17 - 24% !!!

Po našem perfektním vstupu do utkání svítilo, ve třetí minutě, na tabuli skóre 15-2 (7 bodů Lejsek)  v náš prospěch. Bohužel po prvním prostřídání jsme ztratili úvodní energii a soupeř dokázal do konce čtvrtiny stáhnou náš náskok na 5 bodů. Nástup do druhé čtvrtiny však přinesl naší šňůru 7-0 a opětovné navýšení vedení na 12 bodů. Do poločasu se nám podařilo vedení navýšit na 17 bodů. V druhém poločase jsme toto vedení v poklidu kontrolovali a zápas dovedli do vítězného konce. Po zápase panovala spokojenost s výhrou, nikoliv však s výkonem, jelikož po výborném vstupu do utkání šla naše hra výrazně dolů a zřejmě došlo k podcenění soupeře ve světle jeho předchozího výsledku. Rozdíl ve skóre mohl a měl být mnohem vyšší. Pozitivem utkání bylo, že se do hry dostalo všech dvanáct hráčů a všem se povedlo zapsat do střelecké tabulky. Vyzdvihnout musíme výkon Tomáše Bryšky, který ve druhém poločase trefil důležité střely v momentech, kdy se soupeř nadechoval k náporu.

V sobotu jsme měli na programu dvě utkání, ráno nás čekal MAFC Budapešť a odpoledne mnichovská basketbalová akademie IBAM.

BK VIVIDBOOKS Pardubice - MAFC Budapešť 80:66
Body: Kolík 22, Provazník 15+11 doskoků, Horváth 11+7as+6dos, Lejsek 11, Bryška 9, Adamec 6, Sádovský 4+10 doskoků, Kněžour 2 Týmové TH 3/11 - 27 % !!!

Přes brzký začátek zápasu se od první minuty hrál kvalitní mládežnický basketbal. Opět se nám povedl začátek utkání a zejména díky 7 bodům Matěje Kolíka šel náš tým do mírného 4 bodového vedení. Tento mírný náskok však soupeř brzy stáhl a utkání bylo velice vyrovnané a to až do 18 minuty, kdy nám soupeř odskočil až do 6 bodového vedení. Po našem time outu minutu a půl před koncem poločasu za stavu 39-34 následovala, jak se později ukázalo, klíčová pasáž utkání. Zbytek poločasu jsme díky trojkám Horvátha a Bryšky vyhráli 6-0 a do šatny jsme šli namotivování a s vedením o jeden bod. Energii se nám podařilo udržet i v úvodu druhého poločasu a po dvou minutách a šňůře 10-3 jsme odskočili do vedení o 8 bodů. Třetí čtvrtinu jsme nakonec ovládli 21-10 a vedli jsme o 12 bodů. Soupeř ještě zmobilizoval všechny své síly a 5 minut před koncem se dotáhl na rozdíl 5 bodů (65:60), avšak naši borci reagovali šňůrou 6-0 a zlepšenou obranou, kdy jsme za posledních 5 minut dostali pouhých 6 bodů a dokráčeli jsme si pro druhou výhru na turnaji. Vyzdvihnout musíme střelecký výkon Matěje Kolíka, který se po zranění stihl dát pro tento turnaj do kupy a určitě potvrdil, že by mohl hrát výraznou roli v extralize kadetů již letos. Pochválit musíme i Ondru Provazníka za jeho double-double a Filipa Horvátha za jeho komplexní výkon.

BK VIVIDBOOKS Pardubice - IBAM 85:72
Body: Lejsek 22+11dos+4as+4zis (validita 35), Horváth 13, Kolík 11, Adamec 9, Kněžour 8, Sádovský 7, Provazník 6, Libánský 5, Janoušek, Kalhous 2

I ve třetím utkání na turnaji se nám povedl vstup do utkání a brzy jsme vedli o 8 bodů, bohužel i tentokrát se soupeři brzy povedlo náš náskok stáhnout a dokonce i otočit. Utkání však bylo velice vyrovnané a naše největší ztráta činila 4 body ve 12. minutě. Ve hře nás v těchto chvílích držel zejména kapitán Hugo Lejsek, který zaznamenal 15 bodů v prvním poločase. I díky tomu se nám podařilo první poločas překlopit na naší stranu a do šatny jsme šli opět s jednobodovým vedením. Již během poločasové porady byla vidět obrovská vůle týmu urvat další vítězství a to se projevilo již na startu třetí periody. Na soupeře jsme doslova vletěli a rychlou šňůrou 12-0 jsme odskočili do 13 bodového vedení. Zejména díky výborné obraně, na které měli lví podíl Adam Kněžour a Filip Adamec jsme třetí čtvrtinu vyhráli drtivě 27-5 a díky tomu jsme vedli o 23 bodů. Po našem prostřídání se soupeř začal mírně přibližovat, ale i díky výkonům benjamínků týmu Libánského se Sádovským se nepřiblížil blíže než na 13 bodů.

Po dlouhé a náročné sobotě nás v neděli čekal poslední soupeř INTER Bratislava.

BK VIVIDBOOKS Pardubice - INTER Bratislava 85:60
Body: Lejsek 19, Horváth 14, Kolík 12, Kněžour 9, Sádovský 7, Míča, Adamec 6, Bryška, Janoušek 5, Provazník 2

Kvůli drobným šrámům jsme šli do posledního utkání v desetičlenné rotaci, ale i tak jsme měli mít v tomto ohledu výhodu, jelikož bratislavský INTER čekal 3 zápas během 22 hodin a jejich nejvytěžovanější hráči hráli přes 35 minut na zápas. Tyto předpoklady se nakonec potvrdili. Poprvé na turnaji se nám nepovedl vstup do utkání a brzy jsme prohrávali o 6 bodů, pak se však začaly potvrzovat naše domněnky o větším zbytku sil u našeho týmu a již na konci první čtvrtiny jsme byli na kontakt a ztráceli pouze jeden bod. Klíčovou pasáží utkání byla pro tentokrát již druhá čtvrtina, konkrétně její začátek, kde celý tým nastartovali naši mladíčci Tomáš Míča a Lukáš Sádovský, kteří se svými 8 body velkou měrou podíleli na šňůře 10:0. Ve 13. minutě jsme tedy, za stavu 26-19, donutili soupeře k vybrání oddechového času. Ani ten však soupeři nepomohl a po trojkách Kolíka s Horváthem jsme odskočili již do 15 bodového vedení. Toto vedení jsme pak drželi až do konce poločasu. Hlavní myšlenkou v poločase bylo pohlídat vstup do druhé poloviny utkání a to se nám i podařilo, když jsme hned na začátku odskočili do vedení o 19 bodů, které jsme pak již poklidně hlídali až do konce utkání. Po konci utkání jsme se vydali na dlouhou, ale radostnou cestu domů s vědomím toho, že v únorovém domácím turnaji se budeme rvát o nejvyšší příčky a pevně věříme, že nás a zejména kluky přijdete na Duklu podpořit.

Do ALL-STARS týmu turnaje byl po zásluze vybrán kapitán týmu Hugo Lejsek. Nejlepším hráčem týmu byl pak vybrán Ondřej Provazník. Pochvalu však zaslouží celý tým, který se po celou dobu prezentoval, jako výborná parta, která táhne za jeden provaz a jde si cílevědomě za svým cílem. Jak bylo řečeno, pochvalu zaslouží zcela nepochybně každý z hráčů, kteří se turnaje zúčastnili, právě nečitelnost našeho týmu, kdy každý zápas vezme zodpovědnost do svých rukou někdo jiný, byla naší největší zbraní. Chceme však vypíchnout, přes počáteční nervozitu, velmi dobré vystoupení hráčů ročníku 2008 (Míča, Libánský, Sádovský) a také, statisticky ne tak viditelnou, ale naprosto nepostradatelnou a nepřehlednutelnou týmovou práci Filipa Adamce.