(U15) První   „Grizzleys cup“  do rukou ostravské Nové huti vedené Tomášem Bartoškem

První ročník žákovského turnaje kategorie U15 uspořádal klub založený a vedený  Václavem Forstem, známým i z jeho krátkého působení v dresu  našeho extraligového týmu dospělých. Zúčastnilo se ho 7 velkých kandidátů na postup do letošní dvanáctky extraligové soutěže a tým BC Vysočina, který byl o tuto možnost připraven prapodivným rozhodnutím České basketbalové federace, tedy skoro to nejlepší , co tato kategorie letos vůbec může nabídnout. A k vidění byly opravdu TOP duely, které rozhodovaly pouze detaily a momentální nastavení hlav hráčů na hřišti. Náš tým se i přes postup do finálové čtyřky kvalitou hry  začal prezentovat až v posledních dvou utkáních a finálová účast asi byla spíše dílem  souhry událostí než výkonů hráčů, ale na to se historie ptát nebude. Jak tedy cesta BK do finále vypadala?

BK VIVIDBOOKS Pardubice x BŠ Tygři Praha 49:59
Body: Patlevič 11 (3x3), Vomáčka 8, Zajíček 6, Fecko 5, Fiedler 5, Chimiák 5, Prouza 3, Soldán 2, Mikolda 2, Ptáček 2

Od začátku enormně vyrovnaný zápas rozhodla abnormální střelecká impotence našich žáků, kteří dokázali proměnit pouze 12 ze 37 střílených „hodů za trest“ a 10 z 31 podkošových pokusů. S touto bilancí se prostě vyrovnaný zápas vyhrát nedá!

BK VIVIDBOOKS Pardubice x Jiskra Domažlice 90:55
Body: Fiedler 18, Soldán 16, Prouza 14, Ptáček 12, Fecko 10, Šrámek 6, Svačina 4, Mikolda 4, Patlevič 4, Chimiák 2

Výsledek je hodně zavádějící, domažličtí bojovníci dlouho kousali a po celý poločas to byl hodně vyrovnaný boj, v němž výborně zahrál rozehrávač FECKO, bohužel zásluhou zaníceného loketního kloubu naposled v turnaji. Poslední čtvrtina už byla exhibiční záležitostí našeho týmu a víceméně měla být při  předchozí výhře Domažlic nad Vysočinou zárukou jistoty postupu do elitní čtyřky turnaje. Jenže…

BK VIVIDBOOKS Pardubice x BC Vysočina 68:61
Body:  Patlevič 19, Fiedler 11 (TH 8/1), Ptáček 10, Zajíček 8, Prouza 7, Mikolda 4, Vomáčka 4,  Svačina 3, Chimiák 2

Jenže to by se nesměly v utkání s Vysočinou dít věci! Celý tým působil úplně paralyzovaným dojmem, snad žádný z hráčů (možná až na PATLEVIČE) nedokázal zmobilizovat svoje síly a předvést něco málo ze svého umění. Vrcholem byl konec třetí a úvod čtvrté části hry, kdy se naši hráči překonávali ve vraždění vyložených příležitostí a v úžasu místo zbytečného kroucení hlavy nad svými výkony ztrácet jeden míč za druhým a vysílat soupeře do brejků bez jakéhokoli odporu. Ve chvíli, kdy nikdo z přítomných nevěřil ve vzkříšení favorita (32. min. 43-55 pro Vysočinu), nastala tříminutová pasáž hrůzy pro oba týmy (0-0) a poté pohroma pro Vysočinu: té se během dvou minut vyfaulovali dva nejlepší hráči , a to položilo soupeře na lopatky. Poslední 4 minuty naši hráči vyhráli v euforii 25-6 a ne zcela spravedlivě dotáhli už zdánlivě ztracený zápas do vítězného konce.Je třeba přitom poznamenat, že porážka o 16 bodů znamenala pád do druhé čtyřky, o čemž možná nikdo před utkáním vůbec nepřemýšlel. Pár minut před koncem k tomu chybělo hodně málo…

SEMIFINÁLE

Druhou skupinu nečekaně ovládl po senzační výhře nad Ostravou Jindřichův Hradec a tím se nám postavil do cesty v semifinále turnaje. Zase jsme měli trošku štěstíčka a soupeř musel do boje s námi hodinu po skončení famózního duelu s Ostravou a ještě po obědě. Dle toho jeho výkon navíc poznamenaný v průběhu zápasu zraněním svých opor ZVOLÁNKA se STRAKOU vypadal a finálová brána se nám otevřela dokořán.

BK VIVIDBOOKS Pardubice x BK LIONS Jindřichův Hradec 74:49
Body: Patlevič 17, Prouza 11,  Mikolda 10, Ptáček 9, Fiedler 8, Šrámek 8, Vomáčka 7, Svačina 2, Zajíček 2.

I přes značné únavové a zdravotní trable soupeře to dlouho nebyla žádná hra kočky s myší a lvi od Vajgaru dlouho kousali. V závěru jim ale přece jenom došel dech a utkání končilo pardubickou exhibicí a postupem do finále.

FINÁLE

BK VIVIDBOOKS Pardubice x BK Nová huť Ostrava 58:66
Body: Vomáčka 16, Prouza 14, Fiedler 12, Patlevič 4, Ptáček 4, Svačina 4, Zajíček 4

Ostravské spasila úspěšnost z čáry trojkového oblouku, a to zejména ve druhé a závěrečné čtvrtině hry. Škoda že naši hráči nedokázali potvrdit pětibodový náskok po třetí části hry v situaci, kdy ostravský favorit byl hodně dole a zahozenými příležitostmi  nahodili soupeři novou energii do závěru utkání. To bylo hodně důstojným vyvrcholením kvalitního turnaje a pro nás konečně povzbuzením do další práce. Byl to první opravdu kvalitní výkon bez zásadních chyb a přehmatů a projev výborné týmové spolupráce v obraně, o nějž tolik usilujeme od začátku přípravy. Pardubický trenér Nové huti Tomáš Bartošek si ale po zápase pořádně odfrknul.

O  nadcházejícím  víkendu vyrazíme do Žďáru k utkáním s domácími a Vysočinou, což by měla být generálka na další víkend, v němž snad, dá-li bůh,  začnou boje v žákovské lize.